Národní geopark

Vysoká Pec

Foto J. Tvrdý
Fotogalerie: 
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý

Westernové městečko v železnorudném dole

Historický název Hochofen (Vysoká Pec) prozrazují železářský původ obce. Těžba železné rudy u Vysoké Pece je doložena v roce 1557. Nejvýznamnější důl Hieronymus (Jeroným) byl v provozu už před rokem 1602, těžba v něm probíhala do poloviny 19. století. Předmětem těžby byly skarnové rudy bohaté na magnetit. V místě dolu vznikla propadlina, jejíž kotlina je dnes využívána ke kulturním a sportovním akcím.

Křemennou žílu s obsahem hematitu (krevele) patrně sledovala i krátká štola ve stráni nad levým břehem Rudenského potoka.

Se stopami po důlní činnosti se v okolí setkáváme doslova na každém kroku. S nimi i s dalšími zajímavostmi seznamuje návštěvníky naučná trasa, která má 13 zastavení, délku 9 km a převýšení 200 m. Stezka je určena pěším turistům a náročnějším cyklistům na horských kolech.

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher