Národní geopark

Andělská Hora

image
Fotogalerie: 
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
photo
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý

Výhled z vulkanického sopouchu


Trosky středověkého hradu na znělcovém skalisku (kóta 717 m). Hrad je poprvé připomínán až roce roku 1402, kdy o něm píše Boreš z Oseka. Po dobu své existence často měnil majitele - patřil střídavě pánům z Házmburka, Vřesovicům, Šlikům, pánům z Plavna, Černínům i královské koruně. V roce 1635 byl dobyt Švédy a poté udržován už jen nouzově. Po požáru roku 1718 byl definitivně opuštěn.


Andělská Hora byla oblíbeným výletním místem lázeňských hostů Karlových Var v době jejich největšího rozkvětu. V roce 1786 ji navštívil i Johann Wolfgang Goethe. Skalnatý vrch vyčnívá 100 m nad okolí a za dobrého počasí je z něj nádherný výhled daleko za hranice geoparku - do východního Krušnohoří, na vulkanické pohoří Doupovských hor i Tepelskou vysočinu.


Geologicky se jedná o terciérní sopouch v západním předpolí doupovského vulkanického centra, který prorazil žulami karlovarského plutonu. Později byl denudací vypreparován nad úroveň okolního zarovnaného povrchu. Těleso je lemováno věncem sutí a soliflukčních kamenitých hlín. Vyvřelina je označována jako sodaliticko-nefelinický trachyt nebo jako trachyandezit.


V městečku pod hradem se nachází cenná církevní památka, někdejší poutní a hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1712.


Jeho zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice. Poblíž kostela stojí památná lípa, u níž kdysi vyvěrala studánka, jejíž voda prý zázračně léčila četné nemocné poutníky.
Andělskou Horou prochází naučná stezka, která nás zavede dál na Šemnickou skálu opředenou starými pověstmi.

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher