Národní geopark

Kynžvartský kámen

Foto J. Tvrdý
Fotogalerie: 
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý

Za obřími balvany

Na lukách a v lesích jižně od Kynžvartu nás na několika místech překvapí ohromné žulové balvany. Balvany jsou jednotlivě i ve skupinách a připomínají zvětrávací geologické pochody ve čtvrtohorách. Během nich se po odnosu okolních zvětralin dostala na povrch odolnější jádra horniny, která byla dále opracovávána přírodními vlivy.

Největší z balvanů je chráněn jako přírodní památka Kynžvartský kámen. Najdeme ho severně od Lučního rybníka, nedaleko staré cesty spojující nádraží Lázně Kynžvart se samotným městem. Kámen je asi 5 m vysoký a jeho povrch je zbrázděn 5–20 cm širokými a až půl metru hlubokými rýhami, tzv. pseudoškrapy (podle podobnosti se škrapy, které vznikají v krasových oblastech v podstatně měkčích vápencových horninách).

Pseudoškrapy i skalní mísy vznikly povrchovým zvětráváním, tj. přírodními pochody za mechanického a chemického působení srážkové vody.

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher