Národní geopark

Knihovna a muzeum Aš

Web: http://www.muzeum-as.cz/

Adresa: Mikulášská 3 Aš PSČ: 352 01

Kontakty: (T) 354 525 195 (E) info@knihovna-as.cz

Doprava:

Vlak: Karlovy Vary > Cheb > Aš
Bus: Karlovy Vary > Aš, Lidový dům
Auto: Karlovy Vary směr Cheb po silnici I/6 až do Aše v Aši na kruhovém objezdu doprava

GPS: 50°13'29.0"N, 12°11'19.7"E

Otevírací doba:

úterý-pátek 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
sobota, neděle: 10:00 - 14:00

Vstupné: dospělí 32,- Kč, děti 16,- Kč, rodina (2+2) 80,- Kč, skupina 16,- Kč

Popis:

Muzeum Aš je v současné době součástí příspěvkové organizace Knihovna a Muzeum Aš, která byla zřízena 1. dubna 2010 spojením knihovny a muzea. Současné muzeum navazuje na bohatou historii muzejnictví na Ašsku z doby Rakouska-Uherska. Ašské muzeum bylo založeno roku 1892. Vystavována byla především keramika, nábytek, kroje, zbraně, obrazy, knihy a sbírky věnované občany města, které byly neustále doplňovány dary místních měšťanů a továrníků. Svou současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do rekonstruované budovy zámečku, empirové budovy postavené továrníkem.

Expozice věnované textilní výrobě jsou nejrozsáhlejšá v ašském muzeu. Muzeum má skoro 30 000 kusů sbírkových předmětů, které se především týkají textilního průmyslu. Od roku 1975 se množství předmětů v muzejních sbírkách zdesetinásobilo. Ve sbírkách jsou dále obryz, uniformy, národopisné a liturgické předměty. Cenoou je sbírka 1200 akvarelů etnografa Karla Šrámka. Mimořádný je soubor 6 000 fotografií z ašské oblasti od poloviny minulého století do současnosti. V knihovně je nezanedbatelná sbírka odborné textilní a regionální literatury.

Ašské muzeum má i národní význam je v něm vedena ústřední evidence kamenných křížů a božích muk České republiky, regionální evidence hraničních a mezních kamenů a základní dokumentace horizontálních vodních děl. Společnost pro výzkum kamenných křížů, která působí při Muzeu Aš, pořádá každoročně poslední víkend v září setkání dobrovolných přispěvovatelů a badatelů zajímajících se o problematiku drobných památek. Evidence drobných památek v součastné době obsahuje na 2100 záznamů o kamenných křížích, 1400 záznamů o drobných památkách a 920 záznamů o hraničních kamenech. Součástí těchto evidencí je i rozsáhlá knihovna s literaturou týkající se drobných památek, která obsahuje na 1450 položek.

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher