Národní geopark

Hnědé uhlí

Hnědé uhlí hrálo v hospodářském rozvoji regionu tak významnou roli, že si zasluhuje zvláštní kapitolu. Ve středověkých minerálních závodech se z kyzů dobývaných z uhelných slojí vyráběl kamenec, skalice, síra a kyselina sírová. Jako palivo se uhlí začalo používat od 18. století a s rozvojem průmyslu rostla i jeho těžba.

 

Funkci hlubinných dolů a malolomů postupně převzala velkokapacitní povrchová těžba, která kulminovala koncem 20. století. S útlumem hnědouhelné těžby dochází k revitalizaci krajiny a devastované plochy se mění na lesy, louky, golfová hřiště a rozsáhlé vodní plochy.

 

Lokality:

Caroli - dědičná štola na důl Josef-Jan u Pily, Družba - uhelný lom z vyhlídky Pískovec, Hernych - dědičná štola v Čisté u Svatavy, Lítovská výsypka, Minerální závod Svaté Trojice, Poldi, Silvestr.

 

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher