V těsné blízkosti česko-bavorské hranice leží národní přírodní památka Železná hůrka, která byla vyhlášena na ochranu reliktu nejmladší české sopky. Vulkán tvoří nevelký pahorek na zlomové linii pronikající svory chebsko-dyleňského krystalinika. Na téže struktuře leží i necelých 15 km vzdálená Komorní hůrka.
Železná hůrka. Foto Jan Buriánek
Ve staré lomové stěně jsou dobře patrné uloženiny dvou různých erupcí. V sypkém tufovém materiálu (tzv. tefra) převažuje olivnicko-nefelinická láva, méně jsou zastoupeny tzv. xenolity, tj. cizorodé úlomky krystalinického podloží, ultrabazik zemského pláště a magmatických krystalových vyloučenin. Autorem prvního popisu Železné hůrky je J. W. Goethe, který ji navštívil při svém pobytu v Mariánských Lázních v roce 1823.
Od sopky vedou lesní pěšiny k altánu s pramenem kyselky v místě bývalé usedlosti Kyselecký Hamr. Na německé straně jsou Bad Neualbertreuth s proslulými termálními a radonovými lázněmi Sibyllenbad. Oblíbeným turistickým cílem je skanzen Doubrava s typickou ukázkou chebské lidové architektury. V hrázděném Rustlerově statku je soukromé vlastivědné muzeum.
Foto 1-3: Železná hůrka. Foto Jan Buriánek